Huspriser i Mullsjö
Medelpriset för en villa i Mullsjö var 1 906 000 kr år 2025, enligt SCB. Det är 33 % lägre än i Jönköpings län och 51 % lägre än i riket.
- Medelpris villa 2025
- 1 906 000 kr
- K/T 2025
- 1,26
- Sålda villor 2025
- 76
- Medeltaxeringsvärde 2025
- 1 535 000 kr
Prisutveckling för villor i Mullsjö
- Mullsjö
- Jönköpings län
- Riket
Alla år som tabell (1981–2025)
| År | Sålda | Medelpris Mullsjö | K/T | Medelpris Jönköpings län | Medelpris riket |
|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 76 | 1 906 000 kr | 1,26 | 2 862 000 kr | 3 913 000 kr |
| 2024 | 66 | 2 098 000 kr | 1,30 | 2 695 000 kr | 3 758 000 kr |
| 2023 | 63 | 1 743 000 kr | 1,54 | 2 535 000 kr | 3 577 000 kr |
| 2022 | 86 | 2 169 000 kr | 1,86 | 2 812 000 kr | 3 915 000 kr |
| 2021 | 86 | 2 175 000 kr | 1,78 | 2 648 000 kr | 3 793 000 kr |
| 2020 | 90 | 1 791 000 kr | 1,85 | 2 334 000 kr | 3 267 000 kr |
| 2019 | 80 | 1 592 000 kr | 1,85 | 2 179 000 kr | 3 040 000 kr |
| 2018 | 75 | 1 645 000 kr | 1,84 | 2 175 000 kr | 2 976 000 kr |
| 2017 | 83 | 1 614 000 kr | 2,49 | 2 032 000 kr | 2 967 000 kr |
| 2016 | 64 | 1 217 000 kr | 1,94 | 1 877 000 kr | 2 772 000 kr |
| 2015 | 87 | 1 154 000 kr | 1,65 | 1 729 000 kr | 2 567 000 kr |
| 2014 | 94 | 1 089 000 kr | 1,47 | 1 617 000 kr | 2 364 000 kr |
| 2013 | 83 | 973 000 kr | 1,41 | 1 548 000 kr | 2 235 000 kr |
| 2012 | 59 | 980 000 kr | 1,34 | 1 463 000 kr | 2 102 000 kr |
| 2011 | 73 | 921 000 kr | 1,67 | 1 465 000 kr | 2 050 000 kr |
| 2010 | 95 | 957 000 kr | 1,65 | 1 416 000 kr | 2 022 000 kr |
| 2009 | 89 | 884 000 kr | 1,58 | 1 381 000 kr | 1 911 000 kr |
| 2008 | 84 | 815 000 kr | 1,84 | 1 257 000 kr | 1 811 000 kr |
| 2007 | 103 | 775 000 kr | 1,67 | 1 181 000 kr | 1 782 000 kr |
| 2006 | 73 | 693 000 kr | 1,64 | 1 101 000 kr | 1 625 000 kr |
| 2005 | 82 | 618 000 kr | 1,77 | 1 017 000 kr | 1 455 000 kr |
| 2004 | 74 | 560 000 kr | 1,74 | 937 000 kr | 1 340 000 kr |
| 2003 | 100 | 519 000 kr | 1,62 | 843 000 kr | 1 223 000 kr |
| 2002 | 81 | 519 000 kr | 1,94 | 782 000 kr | 1 113 000 kr |
| 2001 | 85 | 455 000 kr | 1,79 | 742 000 kr | 1 049 000 kr |
| 2000 | 69 | 495 000 kr | 1,68 | 688 000 kr | 951 000 kr |
| 1999 | 94 | 442 000 kr | 1,71 | 651 000 kr | 849 000 kr |
| 1998 | 64 | 434 000 kr | 1,66 | 601 000 kr | 793 000 kr |
| 1997 | 90 | 424 000 kr | 1,57 | 574 000 kr | 733 000 kr |
| 1996 | 78 | 412 000 kr | 1,53 | 530 000 kr | 679 000 kr |
| 1995 | 55 | 405 000 kr | 1,90 | 511 000 kr | 651 000 kr |
| 1994 | 72 | 419 000 kr | 1,70 | 512 000 kr | 653 000 kr |
| 1993 | 40 | 356 000 kr | 1,47 | 481 000 kr | 622 000 kr |
| 1992 | 62 | 392 000 kr | 1,74 | 520 000 kr | 661 000 kr |
| 1991 | 71 | 392 000 kr | 1,93 | 554 000 kr | 745 000 kr |
| 1990 | 115 | 445 000 kr | 1,87 | 501 000 kr | 625 000 kr |
| 1989 | 109 | 386 000 kr | 1,76 | 430 000 kr | 562 000 kr |
| 1988 | 87 | 334 000 kr | 1,50 | 375 000 kr | 476 000 kr |
| 1987 | 70 | 278 000 kr | 1,38 | 338 000 kr | 405 000 kr |
| 1986 | 56 | 263 000 kr | 1,22 | 310 000 kr | 374 000 kr |
| 1985 | 82 | 268 000 kr | 1,20 | 298 000 kr | 362 000 kr |
| 1984 | 87 | 305 000 kr | 1,27 | 294 000 kr | 346 000 kr |
| 1983 | 38 | 298 000 kr | 1,31 | 287 000 kr | 334 000 kr |
| 1982 | 59 | 323 000 kr | 1,42 | 296 000 kr | 333 000 kr |
| 1981 | 62 | 276 000 kr | 1,35 | 301 000 kr | 330 000 kr |
| Medelpris villa, förändring | 1 år | 5 år | 10 år |
|---|---|---|---|
| Mullsjö | −9,2 % | +6,4 % | +65,2 % |
| Jönköpings län | +6,2 % | +22,6 % | +65,5 % |
| Riket | +4,1 % | +19,8 % | +52,4 % |
Förändring i procent från 2024, 2020 och 2015 till 2025, i löpande priser (inte justerat för inflation). Husradarn har räknat fram procenten ur SCB:s medelpriser.
Mullsjö jämfört med Jönköpings län och riket
| 2025 | Medelpris villa | K/T | Sålda | 10 år |
|---|---|---|---|---|
| Mullsjö | 1 906 000 kr | 1,26 | 76 | +65,2 % |
| Jönköpings län | 2 862 000 kr | 1,35 | 2 200 | +65,5 % |
| Riket | 3 913 000 kr | 1,35 | 57 184 | +52,4 % |
Medeltaxeringsvärdet för de sålda villorna i Mullsjö steg med 15 % eller mer mellan 2017–2018 (+43,7 %), 2020–2021 (+24,5 %), 2023–2024 (+41,6 %). Då sjunker K/T även om priserna inte gör det.
Källa: SCB, tabell TAB1169 (Försålda småhus efter region (kommun, län, riket) och fastighetstyp. År 1981-2025 ↗), hämtad 2026-10-16. Villa betyder här SCB:s småhus för permanentboende som inte är upplåtna med tomträtt. Medelpris och medeltaxeringsvärde är i SCB:s tabell angivna i tusen kronor.
Senaste kvartalen i Jönköpings län
SCB redovisar kvartal bara per län, inte per kommun. Siffrorna gäller hela Jönköpings län.
| Kvartal | Sålda villor | Medelpris | K/T |
|---|---|---|---|
| 2026 kvartal 2 | 530 | 2 908 000 kr | 1,36 |
| 2026 kvartal 1 | 434 | 2 810 000 kr | 1,31 |
| 2025 kvartal 4 | 581 | 2 817 000 kr | 1,34 |
| 2025 kvartal 3 | 584 | 2 963 000 kr | 1,37 |
| 2025 kvartal 2 | 548 | 2 807 000 kr | 1,33 |
| 2025 kvartal 1 | 487 | 2 858 000 kr | 1,34 |
| 2024 kvartal 4 | 537 | 2 660 000 kr | 1,32 |
| 2024 kvartal 3 | 589 | 2 703 000 kr | 1,33 |
Källa: SCB, tabell TAB1167 (Försålda permanenta småhus efter region (län, riksområden, riket). Kvartal 1998K1-2026K2 ↗), hämtad 2026-10-16. Uppgifterna från och med 2026 är preliminära.
Bostadsrätter i Jönköpings län (länsnivå)
Gäller hela länet, inte bara Mullsjö. SCB:s tabell över bostadsrätter redovisar län, storstadsområden och riket – inte enskilda kommuner.
| 2025 | Sålda | Medianpris | Medelpris | Median 1 år | 5 år | 10 år |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Jönköpings län | 1 793 | 1 650 000 kr | 1 744 000 kr | +3,1 % | +3,1 % | +65,0 % |
| Riket | 102 062 | 2 295 000 kr | 2 888 000 kr | +0,7 % | +9,3 % | +35,0 % |
Alla år för Jönköpings län
| År | Sålda | Medianpris | Medelpris |
|---|---|---|---|
| 2025 | 1 793 | 1 650 000 kr | 1 744 000 kr |
| 2024 | 1 946 | 1 600 000 kr | 1 687 000 kr |
| 2023 | 1 612 | 1 575 000 kr | 1 637 000 kr |
| 2022 | 2 051 | 1 800 000 kr | 1 833 000 kr |
| 2021 | 2 392 | 1 800 000 kr | 1 807 000 kr |
| 2020 | 2 198 | 1 600 000 kr | 1 629 000 kr |
| 2019 | 2 087 | 1 550 000 kr | 1 549 000 kr |
| 2018 | 2 005 | 1 450 000 kr | 1 436 000 kr |
| 2017 | 2 027 | 1 500 000 kr | 1 470 000 kr |
| 2016 | 1 956 | 1 300 000 kr | 1 282 000 kr |
| 2015 | 1 950 | 1 000 000 kr | 1 038 000 kr |
| 2014 | 1 910 | 760 000 kr | 838 000 kr |
| 2013 | 1 811 | 720 000 kr | 781 000 kr |
| 2012 | 1 831 | 690 000 kr | 725 000 kr |
| 2011 | 1 835 | 690 000 kr | 729 000 kr |
| 2010 | 1 882 | 650 000 kr | 688 000 kr |
| 2009 | 1 803 | 575 000 kr | 612 000 kr |
| 2008 | 1 796 | 525 000 kr | 552 000 kr |
| 2007 | 2 005 | 455 000 kr | 499 000 kr |
| 2006 | 1 827 | 370 000 kr | 401 000 kr |
| 2005 | 1 763 | 320 000 kr | 347 000 kr |
| 2004 | 1 602 | 285 000 kr | 293 000 kr |
| 2003 | 1 581 | 215 000 kr | 242 000 kr |
| 2002 | 1 527 | 175 000 kr | 201 000 kr |
| 2001 | 1 446 | 135 000 kr | 151 000 kr |
| 2000 | 1 493 | 110 000 kr | 128 000 kr |
Medel- och medianpriset tar inte hänsyn till lägenheternas storlek eller läge, så de säger lite om hur priset på en viss lägenhet har ändrats. Bara begagnade bostadsrätter som sålts av privatpersoner ingår, inte nyproduktion. Källa: SCB, tabell TAB1151 (Försäljning av bostadsrätter efter region (län, storstadsområden, riket). År 2000-2025 ↗), hämtad 2026-10-16. Senaste årets uppgifter är preliminära. Förändringen i procent har Husradarn räknat fram ur medianpriserna.
Vad betyder K/T?
K/T (köpeskillingskoefficient) är priset delat med husets taxeringsvärde. SCB räknar ut det för varje försäljning och tar sedan medelvärdet. K/T 1,50 betyder att husen i genomsnitt såldes för en och en halv gång sitt taxeringsvärde.
Medelpriset påverkas mycket av vilka hus som råkar säljas ett visst år – många stora hus ett år ger ett högre medelpris även om priserna inte har ändrats. K/T jämför varje pris med husets eget taxeringsvärde och påverkas därför mindre av det.
Taxeringsvärdet sätts av Skatteverket och ska motsvara 75 % av marknadsvärdet. Det räknas om med några års mellanrum. Det år nya taxeringsvärden börjar gälla kan K/T ändras språngvis utan att priserna har gjort det. Fastighetstaxering hos Skatteverket ↗
Vad såldes ett visst hus för?
Slutpriset för en enskild bostad finns inte i SCB:s statistik – SCB redovisar medelvärden för många försäljningar. Sålda bostäder från Svensk Mäklarstatistik finns hos Bopedia, Mäklarsamfundets tjänst (Bopedia ↗).
Ska du köpa i Mullsjö?
Medelpriset säger inget om huset du tittar på. Kolla vad som finns registrerat runt adressen – översvämning, radon, buller och förorenad mark – innan du lägger bud.
Gratis. Köpunderlaget lägger till priserna här, kommunens planer och frågorna till säljaren – 299 kr.
Bo och äga hus i Mullsjö: detaljplaner och nätbolag · Priser i alla kommuner
Ansvarig: Olle Nordberg, Husradarn. Så kontrolleras uppgifterna · Hittat ett fel?