Huspriser i Malå
Medelpriset för en villa i Malå var 634 000 kr år 2025, enligt SCB. Det är 77 % lägre än i Västerbottens län och 84 % lägre än i riket.
- Medelpris villa 2025
- 634 000 kr
- K/T 2025
- 1,76
- Sålda villor 2025
- 26
- Medeltaxeringsvärde 2025
- 358 000 kr
Prisutveckling för villor i Malå
- Malå
- Västerbottens län
- Riket
Alla år som tabell (1983–2025)
| År | Sålda | Medelpris Malå | K/T | Medelpris Västerbottens län | Medelpris riket |
|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 26 | 634 000 kr | 1,76 | 2 740 000 kr | 3 913 000 kr |
| 2024 | 18 | 649 000 kr | 1,76 | 2 733 000 kr | 3 758 000 kr |
| 2023 | 28 | 545 000 kr | 1,79 | 2 510 000 kr | 3 577 000 kr |
| 2022 | 19 | 494 000 kr | 1,85 | 2 831 000 kr | 3 915 000 kr |
| 2021 | 14 | 555 000 kr | 1,74 | 2 599 000 kr | 3 793 000 kr |
| 2020 | 22 | 522 000 kr | 1,61 | 2 274 000 kr | 3 267 000 kr |
| 2019 | 30 | 479 000 kr | 1,68 | 2 060 000 kr | 3 040 000 kr |
| 2018 | 21 | 533 000 kr | 1,89 | 2 076 000 kr | 2 976 000 kr |
| 2017 | 22 | 379 000 kr | 1,59 | 1 915 000 kr | 2 967 000 kr |
| 2016 | 16 | 538 000 kr | 2,17 | 1 789 000 kr | 2 772 000 kr |
| 2015 | 35 | 400 000 kr | 1,73 | 1 716 000 kr | 2 567 000 kr |
| 2014 | 22 | 338 000 kr | 1,28 | 1 482 000 kr | 2 364 000 kr |
| 2013 | 24 | 368 000 kr | 1,50 | 1 414 000 kr | 2 235 000 kr |
| 2012 | 30 | 423 000 kr | 1,58 | 1 296 000 kr | 2 102 000 kr |
| 2011 | 18 | 378 000 kr | 1,80 | 1 256 000 kr | 2 050 000 kr |
| 2010 | 18 | 373 000 kr | 2,00 | 1 275 000 kr | 2 022 000 kr |
| 2009 | 19 | 306 000 kr | 1,56 | 1 205 000 kr | 1 911 000 kr |
| 2008 | 34 | 370 000 kr | 1,86 | 1 140 000 kr | 1 811 000 kr |
| 2007 | 31 | 378 000 kr | 1,78 | 1 083 000 kr | 1 782 000 kr |
| 2006 | 26 | 325 000 kr | 1,66 | 1 038 000 kr | 1 625 000 kr |
| 2005 | 17 | 342 000 kr | 1,46 | 951 000 kr | 1 455 000 kr |
| 2004 | 16 | 316 000 kr | 1,72 | 841 000 kr | 1 340 000 kr |
| 2003 | 20 | 285 000 kr | 1,35 | 774 000 kr | 1 223 000 kr |
| 2002 | 18 | 344 000 kr | 1,35 | 786 000 kr | 1 113 000 kr |
| 2001 | 21 | 328 000 kr | 1,35 | 762 000 kr | 1 049 000 kr |
| 2000 | 19 | 329 000 kr | 1,19 | 709 000 kr | 951 000 kr |
| 1999 | 30 | 382 000 kr | 1,32 | 672 000 kr | 849 000 kr |
| 1998 | 12 | 372 000 kr | 1,31 | 659 000 kr | 793 000 kr |
| 1997 | 20 | 303 000 kr | 1,36 | 602 000 kr | 733 000 kr |
| 1996 | 17 | 307 000 kr | 1,14 | 572 000 kr | 679 000 kr |
| 1995 | 27 | 343 000 kr | 1,64 | 523 000 kr | 651 000 kr |
| 1994 | 19 | 285 000 kr | 1,63 | 536 000 kr | 653 000 kr |
| 1993 | 12 | 307 000 kr | 1,61 | 492 000 kr | 622 000 kr |
| 1992 | 19 | 412 000 kr | 1,76 | 530 000 kr | 661 000 kr |
| 1991 | 24 | 306 000 kr | 1,62 | 582 000 kr | 745 000 kr |
| 1990 | 29 | 341 000 kr | 1,66 | 490 000 kr | 625 000 kr |
| 1989 | 35 | 309 000 kr | 2,07 | 440 000 kr | 562 000 kr |
| 1988 | 33 | 290 000 kr | 1,84 | 383 000 kr | 476 000 kr |
| 1987 | 33 | 259 000 kr | 1,76 | 354 000 kr | 405 000 kr |
| 1986 | 21 | 238 000 kr | 1,76 | 337 000 kr | 374 000 kr |
| 1985 | 7 | 223 000 kr | 1,64 | 326 000 kr | 362 000 kr |
| 1984 | 20 | 219 000 kr | 1,54 | 314 000 kr | 346 000 kr |
| 1983 | 21 | 226 000 kr | 1,61 | 306 000 kr | 334 000 kr |
| Medelpris villa, förändring | 1 år | 5 år | 10 år |
|---|---|---|---|
| Malå | −2,3 % | +21,5 % | +58,5 % |
| Västerbottens län | +0,3 % | +20,5 % | +59,7 % |
| Riket | +4,1 % | +19,8 % | +52,4 % |
Förändring i procent från 2024, 2020 och 2015 till 2025, i löpande priser (inte justerat för inflation). Husradarn har räknat fram procenten ur SCB:s medelpriser.
Malå jämfört med Västerbottens län och riket
| 2025 | Medelpris villa | K/T | Sålda | 10 år |
|---|---|---|---|---|
| Malå | 634 000 kr | 1,76 | 26 | +58,5 % |
| Västerbottens län | 2 740 000 kr | 1,43 | 1 699 | +59,7 % |
| Riket | 3 913 000 kr | 1,35 | 57 184 | +52,4 % |
Medeltaxeringsvärdet för de sålda villorna i Malå steg med 15 % eller mer mellan 2017–2018 (+29,7 %), 2023–2024 (+31,7 %). Då sjunker K/T även om priserna inte gör det.
Källa: SCB, tabell TAB1169 (Försålda småhus efter region (kommun, län, riket) och fastighetstyp. År 1981-2025 ↗), hämtad 2026-10-16. Villa betyder här SCB:s småhus för permanentboende som inte är upplåtna med tomträtt. Medelpris och medeltaxeringsvärde är i SCB:s tabell angivna i tusen kronor.
Senaste kvartalen i Västerbottens län
SCB redovisar kvartal bara per län, inte per kommun. Siffrorna gäller hela Västerbottens län.
| Kvartal | Sålda villor | Medelpris | K/T |
|---|---|---|---|
| 2026 kvartal 2 | 353 | 2 758 000 kr | 1,43 |
| 2026 kvartal 1 | 281 | 3 200 000 kr | 1,39 |
| 2025 kvartal 4 | 450 | 2 713 000 kr | 1,39 |
| 2025 kvartal 3 | 486 | 2 698 000 kr | 1,48 |
| 2025 kvartal 2 | 433 | 2 748 000 kr | 1,45 |
| 2025 kvartal 1 | 330 | 2 829 000 kr | 1,40 |
| 2024 kvartal 4 | 511 | 2 737 000 kr | 1,47 |
| 2024 kvartal 3 | 552 | 2 789 000 kr | 1,46 |
Källa: SCB, tabell TAB1167 (Försålda permanenta småhus efter region (län, riksområden, riket). Kvartal 1998K1-2026K2 ↗), hämtad 2026-10-16. Uppgifterna från och med 2026 är preliminära.
Bostadsrätter i Västerbottens län (länsnivå)
Gäller hela länet, inte bara Malå. SCB:s tabell över bostadsrätter redovisar län, storstadsområden och riket – inte enskilda kommuner.
| 2025 | Sålda | Medianpris | Medelpris | Median 1 år | 5 år | 10 år |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Västerbottens län | 1 992 | 1 675 000 kr | 1 765 000 kr | −4,3 % | +8,1 % | +52,3 % |
| Riket | 102 062 | 2 295 000 kr | 2 888 000 kr | +0,7 % | +9,3 % | +35,0 % |
Alla år för Västerbottens län
| År | Sålda | Medianpris | Medelpris |
|---|---|---|---|
| 2025 | 1 992 | 1 675 000 kr | 1 765 000 kr |
| 2024 | 2 093 | 1 750 000 kr | 1 861 000 kr |
| 2023 | 1 851 | 1 695 000 kr | 1 735 000 kr |
| 2022 | 2 248 | 1 850 000 kr | 1 907 000 kr |
| 2021 | 2 538 | 1 800 000 kr | 1 853 000 kr |
| 2020 | 2 377 | 1 550 000 kr | 1 535 000 kr |
| 2019 | 2 141 | 1 400 000 kr | 1 396 000 kr |
| 2018 | 2 266 | 1 325 000 kr | 1 302 000 kr |
| 2017 | 2 325 | 1 405 000 kr | 1 368 000 kr |
| 2016 | 2 174 | 1 243 000 kr | 1 217 000 kr |
| 2015 | 2 265 | 1 100 000 kr | 1 089 000 kr |
| 2014 | 1 995 | 900 000 kr | 956 000 kr |
| 2013 | 2 051 | 700 000 kr | 754 000 kr |
| 2012 | 1 980 | 530 000 kr | 632 000 kr |
| 2011 | 2 020 | 460 000 kr | 564 000 kr |
| 2010 | 2 178 | 395 000 kr | 515 000 kr |
| 2009 | 2 052 | 365 000 kr | 464 000 kr |
| 2008 | 2 039 | 300 000 kr | 411 000 kr |
| 2007 | 2 264 | 310 000 kr | 408 000 kr |
| 2006 | 2 128 | 220 000 kr | 348 000 kr |
| 2005 | 2 056 | 200 000 kr | 320 000 kr |
| 2004 | 1 973 | 135 000 kr | 242 000 kr |
| 2003 | 2 034 | 75 000 kr | 178 000 kr |
| 2002 | 1 975 | 75 000 kr | 158 000 kr |
| 2001 | 1 978 | 70 000 kr | 138 000 kr |
| 2000 | 2 130 | 60 000 kr | 123 000 kr |
Medel- och medianpriset tar inte hänsyn till lägenheternas storlek eller läge, så de säger lite om hur priset på en viss lägenhet har ändrats. Bara begagnade bostadsrätter som sålts av privatpersoner ingår, inte nyproduktion. Källa: SCB, tabell TAB1151 (Försäljning av bostadsrätter efter region (län, storstadsområden, riket). År 2000-2025 ↗), hämtad 2026-10-16. Senaste årets uppgifter är preliminära. Förändringen i procent har Husradarn räknat fram ur medianpriserna.
Vad betyder K/T?
K/T (köpeskillingskoefficient) är priset delat med husets taxeringsvärde. SCB räknar ut det för varje försäljning och tar sedan medelvärdet. K/T 1,50 betyder att husen i genomsnitt såldes för en och en halv gång sitt taxeringsvärde.
Medelpriset påverkas mycket av vilka hus som råkar säljas ett visst år – många stora hus ett år ger ett högre medelpris även om priserna inte har ändrats. K/T jämför varje pris med husets eget taxeringsvärde och påverkas därför mindre av det.
Taxeringsvärdet sätts av Skatteverket och ska motsvara 75 % av marknadsvärdet. Det räknas om med några års mellanrum. Det år nya taxeringsvärden börjar gälla kan K/T ändras språngvis utan att priserna har gjort det. Fastighetstaxering hos Skatteverket ↗
Vad såldes ett visst hus för?
Slutpriset för en enskild bostad finns inte i SCB:s statistik – SCB redovisar medelvärden för många försäljningar. Sålda bostäder från Svensk Mäklarstatistik finns hos Bopedia, Mäklarsamfundets tjänst (Bopedia ↗).
Ska du köpa i Malå?
Medelpriset säger inget om huset du tittar på. Kolla vad som finns registrerat runt adressen – översvämning, radon, buller och förorenad mark – innan du lägger bud.
Gratis. Köpunderlaget lägger till priserna här, kommunens planer och frågorna till säljaren – 299 kr.
Bo och äga hus i Malå: detaljplaner och nätbolag · Priser i alla kommuner
Ansvarig: Olle Nordberg, Husradarn. Så kontrolleras uppgifterna · Hittat ett fel?