Huspriser i Knivsta
Medelpriset för en villa i Knivsta var 5 274 000 kr år 2025, enligt SCB. Det är 33 % högre än i Uppsala län och 35 % högre än i riket.
- Medelpris villa 2025
- 5 274 000 kr
- K/T 2025
- 1,32
- Sålda villor 2025
- 151
- Medeltaxeringsvärde 2025
- 4 017 000 kr
Prisutveckling för villor i Knivsta
- Knivsta
- Uppsala län
- Riket
Alla år som tabell (2003–2025)
| År | Sålda | Medelpris Knivsta | K/T | Medelpris Uppsala län | Medelpris riket |
|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 151 | 5 274 000 kr | 1,32 | 3 969 000 kr | 3 913 000 kr |
| 2024 | 122 | 4 957 000 kr | 1,25 | 3 827 000 kr | 3 758 000 kr |
| 2023 | 124 | 4 798 000 kr | 1,63 | 3 757 000 kr | 3 577 000 kr |
| 2022 | 141 | 5 144 000 kr | 1,78 | 4 083 000 kr | 3 915 000 kr |
| 2021 | 123 | 5 274 000 kr | 1,76 | 4 020 000 kr | 3 793 000 kr |
| 2020 | 115 | 4 313 000 kr | 1,54 | 3 387 000 kr | 3 267 000 kr |
| 2019 | 143 | 4 161 000 kr | 1,44 | 3 118 000 kr | 3 040 000 kr |
| 2018 | 135 | 4 148 000 kr | 1,46 | 3 137 000 kr | 2 976 000 kr |
| 2017 | 143 | 4 280 000 kr | 1,97 | 3 173 000 kr | 2 967 000 kr |
| 2016 | 145 | 4 022 000 kr | 1,92 | 3 081 000 kr | 2 772 000 kr |
| 2015 | 175 | 3 659 000 kr | 1,63 | 2 781 000 kr | 2 567 000 kr |
| 2014 | 150 | 3 396 000 kr | 1,64 | 2 500 000 kr | 2 364 000 kr |
| 2013 | 127 | 3 165 000 kr | 1,50 | 2 379 000 kr | 2 235 000 kr |
| 2012 | 145 | 2 898 000 kr | 1,37 | 2 309 000 kr | 2 102 000 kr |
| 2011 | 116 | 2 886 000 kr | 1,61 | 2 184 000 kr | 2 050 000 kr |
| 2010 | 121 | 2 827 000 kr | 1,67 | 2 160 000 kr | 2 022 000 kr |
| 2009 | 150 | 2 719 000 kr | 1,50 | 1 992 000 kr | 1 911 000 kr |
| 2008 | 129 | 2 702 000 kr | 2,00 | 1 963 000 kr | 1 811 000 kr |
| 2007 | 137 | 2 498 000 kr | 1,83 | 1 906 000 kr | 1 782 000 kr |
| 2006 | 122 | 2 113 000 kr | 1,61 | 1 810 000 kr | 1 625 000 kr |
| 2005 | 84 | 1 938 000 kr | 1,93 | 1 602 000 kr | 1 455 000 kr |
| 2004 | 112 | 1 761 000 kr | 1,77 | 1 570 000 kr | 1 340 000 kr |
| 2003 | 121 | 1 739 000 kr | 1,67 | 1 438 000 kr | 1 223 000 kr |
| Medelpris villa, förändring | 1 år | 5 år | 10 år |
|---|---|---|---|
| Knivsta | +6,4 % | +22,3 % | +44,1 % |
| Uppsala län | +3,7 % | +17,2 % | +42,7 % |
| Riket | +4,1 % | +19,8 % | +52,4 % |
Förändring i procent från 2024, 2020 och 2015 till 2025, i löpande priser (inte justerat för inflation). Husradarn har räknat fram procenten ur SCB:s medelpriser.
Knivsta jämfört med Uppsala län och riket
| 2025 | Medelpris villa | K/T | Sålda | 10 år |
|---|---|---|---|---|
| Knivsta | 5 274 000 kr | 1,32 | 151 | +44,1 % |
| Uppsala län | 3 969 000 kr | 1,31 | 2 137 | +42,7 % |
| Riket | 3 913 000 kr | 1,35 | 57 184 | +52,4 % |
Medeltaxeringsvärdet för de sålda villorna i Knivsta steg med 15 % eller mer mellan 2017–2018 (+30,8 %), 2023–2024 (+31,4 %). Då sjunker K/T även om priserna inte gör det.
Källa: SCB, tabell TAB1169 (Försålda småhus efter region (kommun, län, riket) och fastighetstyp. År 1981-2025 ↗), hämtad 2026-10-16. Villa betyder här SCB:s småhus för permanentboende som inte är upplåtna med tomträtt. Medelpris och medeltaxeringsvärde är i SCB:s tabell angivna i tusen kronor.
Senaste kvartalen i Uppsala län
SCB redovisar kvartal bara per län, inte per kommun. Siffrorna gäller hela Uppsala län.
| Kvartal | Sålda villor | Medelpris | K/T |
|---|---|---|---|
| 2026 kvartal 2 | 516 | 4 159 000 kr | 1,32 |
| 2026 kvartal 1 | 413 | 4 288 000 kr | 1,28 |
| 2025 kvartal 4 | 549 | 3 952 000 kr | 1,30 |
| 2025 kvartal 3 | 592 | 3 830 000 kr | 1,34 |
| 2025 kvartal 2 | 531 | 4 007 000 kr | 1,30 |
| 2025 kvartal 1 | 465 | 4 123 000 kr | 1,29 |
| 2024 kvartal 4 | 557 | 3 784 000 kr | 1,29 |
| 2024 kvartal 3 | 582 | 3 858 000 kr | 1,27 |
Källa: SCB, tabell TAB1167 (Försålda permanenta småhus efter region (län, riksområden, riket). Kvartal 1998K1-2026K2 ↗), hämtad 2026-10-16. Uppgifterna från och med 2026 är preliminära.
Bostadsrätter i Uppsala län (länsnivå)
Gäller hela länet, inte bara Knivsta. SCB:s tabell över bostadsrätter redovisar län, storstadsområden och riket – inte enskilda kommuner.
| 2025 | Sålda | Medianpris | Medelpris | Median 1 år | 5 år | 10 år |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Uppsala län | 5 080 | 2 050 000 kr | 2 320 000 kr | −2,4 % | ±0,0 % | +5,1 % |
| Riket | 102 062 | 2 295 000 kr | 2 888 000 kr | +0,7 % | +9,3 % | +35,0 % |
Alla år för Uppsala län
| År | Sålda | Medianpris | Medelpris |
|---|---|---|---|
| 2025 | 5 080 | 2 050 000 kr | 2 320 000 kr |
| 2024 | 4 929 | 2 100 000 kr | 2 334 000 kr |
| 2023 | 4 301 | 2 050 000 kr | 2 251 000 kr |
| 2022 | 5 120 | 2 200 000 kr | 2 426 000 kr |
| 2021 | 5 943 | 2 200 000 kr | 2 376 000 kr |
| 2020 | 5 276 | 2 050 000 kr | 2 192 000 kr |
| 2019 | 4 800 | 1 923 000 kr | 2 084 000 kr |
| 2018 | 4 745 | 1 950 000 kr | 2 060 000 kr |
| 2017 | 5 076 | 2 080 000 kr | 2 177 000 kr |
| 2016 | 5 002 | 2 000 000 kr | 2 083 000 kr |
| 2015 | 5 182 | 1 950 000 kr | 2 000 000 kr |
| 2014 | 4 677 | 1 715 000 kr | 1 724 000 kr |
| 2013 | 4 593 | 1 560 000 kr | 1 565 000 kr |
| 2012 | 4 563 | 1 420 000 kr | 1 473 000 kr |
| 2011 | 4 626 | 1 300 000 kr | 1 341 000 kr |
| 2010 | 5 007 | 1 200 000 kr | 1 244 000 kr |
| 2009 | 4 567 | 995 000 kr | 1 066 000 kr |
| 2008 | 4 472 | 900 000 kr | 975 000 kr |
| 2007 | 4 256 | 825 000 kr | 902 000 kr |
| 2006 | 4 762 | 775 000 kr | 820 000 kr |
| 2005 | 4 619 | 690 000 kr | 733 000 kr |
| 2004 | 4 263 | 650 000 kr | 678 000 kr |
| 2003 | 4 387 | 600 000 kr | 631 000 kr |
| 2002 | 3 938 | 560 000 kr | 584 000 kr |
| 2001 | 4 082 | 455 000 kr | 482 000 kr |
| 2000 | 4 313 | 370 000 kr | 404 000 kr |
Medel- och medianpriset tar inte hänsyn till lägenheternas storlek eller läge, så de säger lite om hur priset på en viss lägenhet har ändrats. Bara begagnade bostadsrätter som sålts av privatpersoner ingår, inte nyproduktion. Källa: SCB, tabell TAB1151 (Försäljning av bostadsrätter efter region (län, storstadsområden, riket). År 2000-2025 ↗), hämtad 2026-10-16. Senaste årets uppgifter är preliminära. Förändringen i procent har Husradarn räknat fram ur medianpriserna.
Vad betyder K/T?
K/T (köpeskillingskoefficient) är priset delat med husets taxeringsvärde. SCB räknar ut det för varje försäljning och tar sedan medelvärdet. K/T 1,50 betyder att husen i genomsnitt såldes för en och en halv gång sitt taxeringsvärde.
Medelpriset påverkas mycket av vilka hus som råkar säljas ett visst år – många stora hus ett år ger ett högre medelpris även om priserna inte har ändrats. K/T jämför varje pris med husets eget taxeringsvärde och påverkas därför mindre av det.
Taxeringsvärdet sätts av Skatteverket och ska motsvara 75 % av marknadsvärdet. Det räknas om med några års mellanrum. Det år nya taxeringsvärden börjar gälla kan K/T ändras språngvis utan att priserna har gjort det. Fastighetstaxering hos Skatteverket ↗
Vad såldes ett visst hus för?
Slutpriset för en enskild bostad finns inte i SCB:s statistik – SCB redovisar medelvärden för många försäljningar. Sålda bostäder från Svensk Mäklarstatistik finns hos Bopedia, Mäklarsamfundets tjänst (Bopedia ↗).
Ska du köpa i Knivsta?
Medelpriset säger inget om huset du tittar på. Kolla vad som finns registrerat runt adressen – översvämning, radon, buller och förorenad mark – innan du lägger bud.
Gratis. Köpunderlaget lägger till priserna här, kommunens planer och frågorna till säljaren – 299 kr.
Bo och äga hus i Knivsta: detaljplaner och nätbolag · Priser i alla kommuner
Ansvarig: Olle Nordberg, Husradarn. Så kontrolleras uppgifterna · Hittat ett fel?