Huspriser i Gnesta
Medelpriset för en villa i Gnesta var 3 560 000 kr år 2025, enligt SCB. Det är 6 % högre än i Södermanlands län och 9 % lägre än i riket.
- Medelpris villa 2025
- 3 560 000 kr
- K/T 2025
- 1,31
- Sålda villor 2025
- 90
- Medeltaxeringsvärde 2025
- 2 770 000 kr
Prisutveckling för villor i Gnesta
- Gnesta
- Södermanlands län
- Riket
Alla år som tabell (1992–2025)
| År | Sålda | Medelpris Gnesta | K/T | Medelpris Södermanlands län | Medelpris riket |
|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 90 | 3 560 000 kr | 1,31 | 3 365 000 kr | 3 913 000 kr |
| 2024 | 81 | 3 344 000 kr | 1,25 | 3 252 000 kr | 3 758 000 kr |
| 2023 | 71 | 3 012 000 kr | 1,74 | 3 222 000 kr | 3 577 000 kr |
| 2022 | 107 | 3 537 000 kr | 2,04 | 3 609 000 kr | 3 915 000 kr |
| 2021 | 94 | 3 401 000 kr | 1,90 | 3 361 000 kr | 3 793 000 kr |
| 2020 | 84 | 2 862 000 kr | 1,72 | 2 849 000 kr | 3 267 000 kr |
| 2019 | 121 | 2 652 000 kr | 1,60 | 2 748 000 kr | 3 040 000 kr |
| 2018 | 103 | 2 524 000 kr | 1,52 | 2 628 000 kr | 2 976 000 kr |
| 2017 | 96 | 2 589 000 kr | 2,05 | 2 554 000 kr | 2 967 000 kr |
| 2016 | 110 | 2 353 000 kr | 1,92 | 2 364 000 kr | 2 772 000 kr |
| 2015 | 110 | 2 163 000 kr | 1,61 | 2 184 000 kr | 2 567 000 kr |
| 2014 | 93 | 2 101 000 kr | 1,46 | 1 899 000 kr | 2 364 000 kr |
| 2013 | 90 | 2 019 000 kr | 1,44 | 1 839 000 kr | 2 235 000 kr |
| 2012 | 71 | 2 071 000 kr | 1,50 | 1 741 000 kr | 2 102 000 kr |
| 2011 | 73 | 1 792 000 kr | 1,51 | 1 730 000 kr | 2 050 000 kr |
| 2010 | 86 | 1 984 000 kr | 1,49 | 1 753 000 kr | 2 022 000 kr |
| 2009 | 82 | 1 962 000 kr | 1,42 | 1 665 000 kr | 1 911 000 kr |
| 2008 | 84 | 1 740 000 kr | 1,85 | 1 594 000 kr | 1 811 000 kr |
| 2007 | 110 | 1 750 000 kr | 1,80 | 1 577 000 kr | 1 782 000 kr |
| 2006 | 104 | 1 479 000 kr | 1,63 | 1 492 000 kr | 1 625 000 kr |
| 2005 | 97 | 1 393 000 kr | 2,05 | 1 307 000 kr | 1 455 000 kr |
| 2004 | 95 | 1 320 000 kr | 1,98 | 1 185 000 kr | 1 340 000 kr |
| 2003 | 94 | 1 176 000 kr | 1,80 | 1 084 000 kr | 1 223 000 kr |
| 2002 | 67 | 1 073 000 kr | 2,57 | 972 000 kr | 1 113 000 kr |
| 2001 | 74 | 950 000 kr | 2,26 | 911 000 kr | 1 049 000 kr |
| 2000 | 79 | 768 000 kr | 1,83 | 854 000 kr | 951 000 kr |
| 1999 | 106 | 798 000 kr | 1,81 | 765 000 kr | 849 000 kr |
| 1998 | 71 | 706 000 kr | 1,60 | 731 000 kr | 793 000 kr |
| 1997 | 79 | 667 000 kr | 1,46 | 671 000 kr | 733 000 kr |
| 1996 | 76 | 621 000 kr | 1,44 | 644 000 kr | 679 000 kr |
| 1995 | 43 | 581 000 kr | 1,74 | 622 000 kr | 651 000 kr |
| 1994 | 68 | 589 000 kr | 1,69 | 627 000 kr | 653 000 kr |
| 1993 | 32 | 573 000 kr | 1,56 | 612 000 kr | 622 000 kr |
| 1992 | 45 | 741 000 kr | 2,07 | 727 000 kr | 661 000 kr |
| Medelpris villa, förändring | 1 år | 5 år | 10 år |
|---|---|---|---|
| Gnesta | +6,5 % | +24,4 % | +64,6 % |
| Södermanlands län | +3,5 % | +18,1 % | +54,1 % |
| Riket | +4,1 % | +19,8 % | +52,4 % |
Förändring i procent från 2024, 2020 och 2015 till 2025, i löpande priser (inte justerat för inflation). Husradarn har räknat fram procenten ur SCB:s medelpriser.
Gnesta jämfört med Södermanlands län och riket
| 2025 | Medelpris villa | K/T | Sålda | 10 år |
|---|---|---|---|---|
| Gnesta | 3 560 000 kr | 1,31 | 90 | +64,6 % |
| Södermanlands län | 3 365 000 kr | 1,27 | 1 848 | +54,1 % |
| Riket | 3 913 000 kr | 1,35 | 57 184 | +52,4 % |
Medeltaxeringsvärdet för de sålda villorna i Gnesta steg med 15 % eller mer mellan 2017–2018 (+32,7 %), 2023–2024 (+49,9 %). Då sjunker K/T även om priserna inte gör det.
Källa: SCB, tabell TAB1169 (Försålda småhus efter region (kommun, län, riket) och fastighetstyp. År 1981-2025 ↗), hämtad 2026-10-16. Villa betyder här SCB:s småhus för permanentboende som inte är upplåtna med tomträtt. Medelpris och medeltaxeringsvärde är i SCB:s tabell angivna i tusen kronor.
Senaste kvartalen i Södermanlands län
SCB redovisar kvartal bara per län, inte per kommun. Siffrorna gäller hela Södermanlands län.
| Kvartal | Sålda villor | Medelpris | K/T |
|---|---|---|---|
| 2026 kvartal 2 | 502 | 3 391 000 kr | 1,26 |
| 2026 kvartal 1 | 391 | 3 476 000 kr | 1,27 |
| 2025 kvartal 4 | 461 | 3 348 000 kr | 1,25 |
| 2025 kvartal 3 | 489 | 3 518 000 kr | 1,31 |
| 2025 kvartal 2 | 477 | 3 252 000 kr | 1,28 |
| 2025 kvartal 1 | 421 | 3 335 000 kr | 1,25 |
| 2024 kvartal 4 | 514 | 3 336 000 kr | 1,27 |
| 2024 kvartal 3 | 498 | 3 200 000 kr | 1,27 |
Källa: SCB, tabell TAB1167 (Försålda permanenta småhus efter region (län, riksområden, riket). Kvartal 1998K1-2026K2 ↗), hämtad 2026-10-16. Uppgifterna från och med 2026 är preliminära.
Bostadsrätter i Södermanlands län (länsnivå)
Gäller hela länet, inte bara Gnesta. SCB:s tabell över bostadsrätter redovisar län, storstadsområden och riket – inte enskilda kommuner.
| 2025 | Sålda | Medianpris | Medelpris | Median 1 år | 5 år | 10 år |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Södermanlands län | 1 934 | 1 300 000 kr | 1 429 000 kr | ±0,0 % | ±0,0 % | +63,5 % |
| Riket | 102 062 | 2 295 000 kr | 2 888 000 kr | +0,7 % | +9,3 % | +35,0 % |
Alla år för Södermanlands län
| År | Sålda | Medianpris | Medelpris |
|---|---|---|---|
| 2025 | 1 934 | 1 300 000 kr | 1 429 000 kr |
| 2024 | 2 015 | 1 300 000 kr | 1 459 000 kr |
| 2023 | 1 939 | 1 300 000 kr | 1 444 000 kr |
| 2022 | 2 317 | 1 480 000 kr | 1 627 000 kr |
| 2021 | 2 863 | 1 450 000 kr | 1 590 000 kr |
| 2020 | 2 640 | 1 300 000 kr | 1 420 000 kr |
| 2019 | 2 419 | 1 200 000 kr | 1 332 000 kr |
| 2018 | 2 369 | 1 200 000 kr | 1 289 000 kr |
| 2017 | 2 403 | 1 200 000 kr | 1 311 000 kr |
| 2016 | 2 375 | 990 000 kr | 1 099 000 kr |
| 2015 | 2 437 | 795 000 kr | 910 000 kr |
| 2014 | 2 189 | 650 000 kr | 745 000 kr |
| 2013 | 2 240 | 555 000 kr | 654 000 kr |
| 2012 | 2 188 | 500 000 kr | 597 000 kr |
| 2011 | 2 150 | 495 000 kr | 582 000 kr |
| 2010 | 2 282 | 475 000 kr | 571 000 kr |
| 2009 | 2 119 | 425 000 kr | 503 000 kr |
| 2008 | 2 241 | 380 000 kr | 450 000 kr |
| 2007 | 2 226 | 370 000 kr | 452 000 kr |
| 2006 | 2 160 | 285 000 kr | 358 000 kr |
| 2005 | 2 241 | 240 000 kr | 303 000 kr |
| 2004 | 1 963 | 190 000 kr | 256 000 kr |
| 2003 | 1 891 | 150 000 kr | 210 000 kr |
| 2002 | 2 008 | 110 000 kr | 166 000 kr |
| 2001 | 1 746 | 80 000 kr | 115 000 kr |
| 2000 | 1 829 | 62 000 kr | 97 000 kr |
Medel- och medianpriset tar inte hänsyn till lägenheternas storlek eller läge, så de säger lite om hur priset på en viss lägenhet har ändrats. Bara begagnade bostadsrätter som sålts av privatpersoner ingår, inte nyproduktion. Källa: SCB, tabell TAB1151 (Försäljning av bostadsrätter efter region (län, storstadsområden, riket). År 2000-2025 ↗), hämtad 2026-10-16. Senaste årets uppgifter är preliminära. Förändringen i procent har Husradarn räknat fram ur medianpriserna.
Vad betyder K/T?
K/T (köpeskillingskoefficient) är priset delat med husets taxeringsvärde. SCB räknar ut det för varje försäljning och tar sedan medelvärdet. K/T 1,50 betyder att husen i genomsnitt såldes för en och en halv gång sitt taxeringsvärde.
Medelpriset påverkas mycket av vilka hus som råkar säljas ett visst år – många stora hus ett år ger ett högre medelpris även om priserna inte har ändrats. K/T jämför varje pris med husets eget taxeringsvärde och påverkas därför mindre av det.
Taxeringsvärdet sätts av Skatteverket och ska motsvara 75 % av marknadsvärdet. Det räknas om med några års mellanrum. Det år nya taxeringsvärden börjar gälla kan K/T ändras språngvis utan att priserna har gjort det. Fastighetstaxering hos Skatteverket ↗
Vad såldes ett visst hus för?
Slutpriset för en enskild bostad finns inte i SCB:s statistik – SCB redovisar medelvärden för många försäljningar. Sålda bostäder från Svensk Mäklarstatistik finns hos Bopedia, Mäklarsamfundets tjänst (Bopedia ↗).
Ska du köpa i Gnesta?
Medelpriset säger inget om huset du tittar på. Kolla vad som finns registrerat runt adressen – översvämning, radon, buller och förorenad mark – innan du lägger bud.
Gratis. Köpunderlaget lägger till priserna här, kommunens planer och frågorna till säljaren – 299 kr.
Bo och äga hus i Gnesta: detaljplaner och nätbolag · Priser i alla kommuner
Ansvarig: Olle Nordberg, Husradarn. Så kontrolleras uppgifterna · Hittat ett fel?